Yazıları
TIMES Gazetesinin Türkiye Hakkındaki Karalamasına Tepkimizi Ortaya Koyalım.TIMES Gazetesinin Türkiye Hakkındaki Karalamasına Tepkimizi Ortaya Koyalım.


 


1. Times Gazetesinde verilen bu ilan, Türkiye'de yaşanan son hadiselerle ilgili yanlış bilgilere dayanmaktadır.


 


2. AK Parti seçmenleri, seçimde kullandıkları oyu savunmak ve Recep Tayyip Erdoğan’a destek vermek için Başbakan'ın siyasi mitinglerine severek ve isteyerek katıldık ve yine katılırız. Söz konusu yüz binlerce Türk seçmeninin 'Nazilik' yaptığını ima etmek alçaltıcıdır ve kabul edilemezdi.  Hiçbir kişi veya gruba yönelik onur kırıcı ve ırkçı söylem ve şiddete başvurmamışlardır.  Bu bir karalamadır.


 


3. Başbakanımız Erdoğan'ı 'diktatör' olarak nitelendirmek asılsız bir ithamdır.  Sayın Erdoğan seçimle başa gelmiştir ve 2003 yılından beri başbakandır. 10 yıldan uzun bir süredir her yerel ve ulusal seçimde oylarını artırmaktadır.  Başbakanımız Gezi protestocularının taleplerini karşılamak için bazı girişimlerde bulunmuş; projeyi durdurma kararı almıştır. Ancak protestocular herhangi bir anlaşmaya yanaşmamıştır. 


 


4. Gezi protestocuları çeşitli Vandalizm ve şiddet eylemlerine başvurmuştur. Times gazetesine verilen ilânda ise bunların hiçbirisinden bahsedilmemektedir. 


 


5. Gezi protestolarında ölen 5 kişi polis müdahalesi veya polis şiddetinden değil sokaklardaki çatışma nedeniyle hayatını kaybetmiştir. 


 


6. Elbette insanların barışçıl yollardan protesto ve toplanma hakkını gözetiyor, şiddet içermeyen her türlü protestoya saygı duyuyoruz. Öte yandan, Türk polisinin saldırgan protestoculara ve militan gruplara uyguladığı yöntemlerin ABD, Birleşik Krallık, Almanya veya Fransa'da benzer bir durumda uygulanan polis müdahalesinden farklı olmadığı da kabul edilmelidir. Türkiye'deki şiddet içerikli protestolara farklı muamele edilmesi çifte standarttır.


 


7. Türkiye, her 4 yılda bir, uluslararası  sahada tanınan seçimlerin yapıldığı anayasal bir demokrasidir.  Her demokraside olduğu gibi hükümet karşıtı protestocular düşüncelerini ifade etmek için seçim sandıklarına gidebilir. Ancak şiddete ve hakarete başvurmak demokraside kabul edilebilir bir yöntem değildir.


 


8. Biz ağırbaşlılığımızla, Türkiye ve Başbakan hakkında bu şekilde yalanların ve alçaltıcı söylemlerin yayımlanmasını kınıyoruz ve ilgili bütün vatandaşları bu yalan iddiaları reddetmeye davet ediyoruz.  


 


WE ARE PROTESTING THE TIMES


 


Lütfen www.thetimes.co.uk/tto/opinion/letters 'a tepkimizi iletiniz.


 


 

Yazdır