AK Parti Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Metin Külünk, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, AK Parti'li 23 milletvekilinin Avrupa'da yaşayan Türk vatandaşlarıyla buluşacakları ziyaret programı hakkında bilgi verdi.

Milletvekillerinin her birinin Avrupa'da Türk nüfusunun yoğun yaşadığı farklı şehirlere yapacakları ziyaretlerin 12-13-14 Nisan tarihlerinde gerçekleşeceğini dile getiren Külünk, parti genel merkezinde 23 milletvekilinin de bulunduğu bir istişare toplantısı gerçekleştirdiklerini anlattı.

Program çerçevesinde Avrupa'da kurulan sivil toplum kuruluşlarını ziyaret edeceklerini belirten Külünk, Avrupa Türk Demokratlar Birliği yöneticilerinin de eşlik edeceklerini kaydetti.

Çözüm süreci

Külünk, çözüm sürecinin temaslar sırasında vatandaşlarla paylaşılıp paylaşılmayacağı yönündeki soru üzerine Külünk şöyle dedi:

"Bu komplike bir çalışma. Türkiye'nin on yılda geldiği nokta, çözüm süreci, sosyal problemler hepsine dair milletvekili arkadaşlarımız gittikleri yerlerde 10 yılda Türkiye nereden nereye geldi, çözüm sürecinde neyi hedefliyoruz, Türkiye 2023'te nerede olacak, 2023'teki Türkiye'ye yürüyebilmek için 10 yılda neler yapıldı, önümüzdeki on yılda neler yapılacak, bunların hepsi paylaşılacak."

Kontak yapmasın

Avrupa'daki yangınlarda hayatını kaybeden vatandaşlarla ilgili hassasiyetlerinin de çok yüksek olduğunu da dile getiren Külünk, "Artık açıkça söylüyoruz, Almanya'da artık prizler gece vakti sadece Türklerin evinde bozulmasın ya da elektrik sadece Türklerin evinde gece vakti kontak yapmasın. Bu konuda Avrupa'daki sivil toplum kuruluşlarımız da son derece hassas" diye konuştu.