Ana Sayfa   Site Haritası

 
 
 
 
Basında Metin Külünk
BASINDA METİN KÜLÜNK


 

 

 

 

 

http://www.haberler.com/guneysu-da-yeni-demokratik-anayasa-paneli-2996491-haberi/

Güneysu'da Yeni Demokratik Anayasa Paneli Düzenlenecek

Güneysu Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği tarafından Güneysu'da "YeniDemokratik Anayasa Paneli" düzenlenecek.

Güneysu Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği tarafından Güneysu'da "Yeni Demokratik Anayasa Paneli" düzenlenecek. 

Dernek Başkanı Sabri Çepni, yaptığı yazılı açıklamada, uzun zamandır tartışılan ve son zamanlarda siyasi gündemin ilk sırasında yer alan sivil ve demokratik bir anayasa hazırlama sürecine katkı sunmak amacıyla derneklerinin koordinatörlüğünde ülkenin her coğrafyasından katılan il, ilçe dernek ve vakıflarınınkatılımıyla sivil anayasaya katkı paneli düzenleneceğini belirtti. 

"Yedi Nefes Tek Ses" başlığıyla düzenlenen panelde sivil ve demokratik anayasanın tartışılacağını vurgulayan Çepni, şu bilgilere yer verdi: 

"23-25 Eylül tarihleri arasında Güneysu'da yapılacak etkinlik, aralarında Adıyaman'dan Sivas'a, Rumeli'nden Maraş'a kadar ülkenin tüm bölgelerinden çok sayıda sivil toplum kuruluşunun desteğini de aldı. Güneysu Meydanında AK Parti Rize Milletvekili Hasan Karal, AK Parti Kocaeli Milletvekili Zeki Aygünve AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk'ün katılımıyla yapılacak açık hava toplantısıyla başlaması planlanan etkinlik, ikinci gün konferans ve panel ile devam edecek. 

Başkanlığını eski Kültür Bakanı İsmail Kahraman'ın üstleneceği panele AK Parti İstanbul Milletvekilleri Prof. Dr. Mustafa Şentop ile Metin Külünk, AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, MarmaraÜniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Osman Can ve Star Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Karaalioğlu katılacak. Wisconsin Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kemal Karpat'ın ise bir konferansla katılacağı etkinlik, Güneysu Öğretmenevinde gerçekleştirilecek." 

Çepni, Rize Valisi Seyfullah Hacımüftüoğlu ile Güneysu Belediye Başkanı Ahmet Minder'in panelde protokol konuşması yapacağını, etkinlik boyunca katılımcılara çeşitli güzergahlarda bölge gezileri de yaptırılarak ilçenin sosyoekonomik yapısı hakkında bilgi verileceğini kaydetti. 

- RİZE

(Anadolu Ajansı) 21.09.2011 14:20 [3006884]


http://www.haberler.com/egitimde-proje-atagi-3003405-haberi/

Eğitimde Proje Atağı

Hafta sonu Sultanbeyli'de eğitim projeleri masaya yatırıldı.

İlçenin idari amirleri ve okul müdürleri ile yapılantoplantıda Başkan Hüseyin Keskin, "Biz Sultanbeyli'yi eğitim ve kültür ilçesi olarak hayal ediyoruz, yapılacakprojelere kaynak aktarmaya hazırız." dedi. 

"Biz milli eğitim müdürümüzün, okullarımızın emrindeyiz. Yapılacak projelere kaynak aktarmaya hazırız." Bu sözler, ilçenin idari amirleri ve okul müdürleri ile Sultanbeyli'nin eğitim durumunu masaya yatıran Belediye Başkanı Hüseyin Keskin'e ait… 

Haftasonu Sultanbeyli Belediyesi Büyük Salon'da gerçekleştirilen toplantıya, AK Parti İstanbulMilletvekili Metin Külünk, Sultanbeyli Kaymakamı Mehmet Ceylan, Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, İlçe Milli Eğitim Müdürü Vefa Vedat Budak, belediye başkan yardımcı ve danışmanları ile Milli Eğitim Müdürlüğü idarecileri ve okul müdürleri katıldı. 

Toplantıda ilk sözü alan İlçe Milli Eğitim Müdürü Vefa Vedat Budak, "Bu önemli toplantıyı hazırlayanlara teşekkür ediyor ve 2011-2012 eğitim-öğretim yılının başarılı geçmesini diliyorum. Umuyorum, eğitim ölçeklerinde geliştirici etki yapacak projelerimiz ile evlatlarımız için başarılı bir yıl olur" dedi. 

"En önemli meselemiz eğitim" 

Ardından konuşan Başkan Hüseyin Keskin, yeni ders yılının hayırlı olmasını diledi ve göreve başladıkları günden itibaren ilçenin eğitim durumunu özetleyerek "Ekibimizle birlikte göreve geldiğimizde ilçemizi değerlendirirken -en önemli sorun mülkiyet gibi gözükse de- en önemli sorunun eğitim olduğunu kabullenerek yola çıktık. Sultanbeyli'de bu anlamda çok önemli eksikliklerin olduğunu söyleyebiliriz. Okullarımızın yetersiz olması, mülkiyet problemi sebebiyle okul alanları oluşturulmasında çekilen sıkıntılar,kültürel alanların ve öğretmenler için nitelikli konutların olmaması, Sultanbeyli'nin dışarıda bilinen algısı gibi problemlerle karşı karşıya idik." dedi. 

"Kurulmuş bir şehri sonradan planlamanın zorlukları var" 

"Asli vazifemiz olmamasına rağmen, Kaymakamlık ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile beraber bu konuya önem verdik." diyen Keskin, okul alanı oluştururken mülkiyet probleminin getirdiği sıkıntıları büyük bir titizlikle aşmaya çalıştıklarını söyledi ve "Kurulmuş bir şehri sonradan planlamanın çeşitli zorlukları var. Biz bu dönemde, çeşitli sebeplerden bu tarz arsaları olan vatandaşlarımızın haklarının kendilerine verilmesi kararı aldık ve bunun için tüm şartları zorladık" şeklinde konuştu. 

17 okul… 

Eğitimle alakalı yapılan çalışmaları değerlendiren Keskin "Göreve başladığımızda idarecilerimizleSultanbeyli'deki eğitim durumunu masaya yatırdık. Kaymakamımıza bu anlamda teşekkür ediyoruz. İlçe Emniyet Müdürlüğümüzle çok kısa zamanda, 20 yılda yapılamayanları, 1 buçuk yılda gerçekleştirdik. İki polis merkezi kısa sürede mevcut memur sayısının ikiye katlanmasını sağladı. Mili Eğitim Müdürlüğümüzle de kısa sürede önemli işler yapacağımıza inanıyoruz. Biz Sultanbeyli'yi eğitim ve kültür ilçesi olarak hayal ediyoruz. Biz geldikten sonra yapılmış olan, devam eden ve ihalesi yapılacak olan 17 okul var. Bu önemli bir sayı, ancak hala sınıf mevcutlarımız istediğimiz seviyelere gelmedi. Bunlarla birlikte kültür merkezlerimizde özellikle Milli Eğitim Müdürlüğü ile yaptığımız çalışmalar var. Öğrencilerimizi çeşitli programlar için okullarından servislerle alıp merkezlerimize getirdik. Okullarımızın eksikliklerini giderme noktasında Milli Eğitim Müdürlüğümüzün yanında olmaya çalışıyoruz." dedi. 

Takviye kurslar… 

Göreve geldiği günlerde yaptığı ziyaret ve görüşmelere değinen Keskin, "Biz hemen bu konuyla alakalı olarak İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nü ve İl Özel İdaresi'ni ziyaret ettik. Sayın Başbakan ve Milli Eğitim Bakanıile görüşmelerimiz oldu. Orada şunu gördük; 39 ilçe arasında Sbs'de 29 ya da 30. sıradayız. Bu dereceyi yukarılara çekmek için yeni projelerimiz var" dedi. Keskin, bu anlamda öğrencilere müjdeli bir haber verdi ve ilçe kaynakları ve sponsorluk yoluyla hafta sonları okullarda ücretsiz dersler verileceğini açıkladı. 

"Yapılacak projelere kaynak aktarmaya hazırız." 

Keskin, Sultanbeyli'nin hızla geliştiğini ifade ederek, "TEM otoyolu giriş-çıkışın tamamlanması ile ilçemizde her keseye uygun nitelikli konutlar yükselmeye başladı. İkinci etap olarak değerlendirilecek olan Sabiha Gökçen Havaalanı'na kadar giden metro, hızlı trenin ilk durağının ve üçüncü köprünün ayağının burada planlanıyor olması, Sultanbeyli'yi cazibe merkezi haline getirecek. Biz bunları gördüğümüz için eksiklerimizi hızla tamamlamaya çalışıyoruz. Bu sebeple biz, Milli Eğitim Müdürlüğümüzün ve okullarımızın emrindeyiz. Yapılacak projelere kaynak aktarmaya hazırız." dedi. 

"Sonsuz bir destek var" 

Başkan Keskin'den sonra konuşan Kaymakam Mehmet Ceylan, "Bu toplantının olumlu neticelerle sonuçlanmasını diliyorum. Bir süredir ilçemizdeki herkes, eğitim sorunlarıyla ilgili ciddi kafa yorma gayreti içinde. Netice olarak, Sultanbeyli'de eğitim kalitesinin yükseltilmesi konusunda kesin irade konuldu. Okul müdürlerinin desteği ve özverisi çok önemli. Projelerin uygulanmasında okulunuz, öğretmeniniz, veliniz ve öğrenciniz topyekün olacak. Biz de bu arada hem fiziki şartları, hem kadro yetersizliklerini giderme yolunda mesafe kat edeceğiz. Size karşı sonsuz bir destek var. Yönetim birimlerimiz bunun sözünü verdi. Okul müdürlerimizden gayret ve özveri bekliyorum." şeklinde konuştu. 

Son olarak sözü alan AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk ise, "Kalkınan Türkiye, dünya ölçeğinde bilim adamları, fikir adamları yetiştiriyor. Bu başarının altında öğretmenlerimiz var. Öğretmenlerimizin hak ve hukukunu ödeme şansımız yoktur." dedi ve Sultanbeyli'nin de başarıyı hak ettiğini belirtti. Külünk, "Sultanbeyli'deki sınıf mevcutlarından rahatsız olduğumu belirtmek isterim. Buradaki çocuklar da 25 kişilik sınıflarda eğitim görmeyi hak ediyor. Çünkü Sultanbeyli, Anadolu'nun İstanbul'a entegrasyonunun sembolüdür." şeklinde konuştu. 

"Bütün imkânlarımızla, biz sizin arkanızda dimdik duracağız." 

Külünk, "Milletvekili seçildikten sonra Sultanbeyli'de yaklaşık 90 ev ziyaret ettim. Şartlar içimizi burksa da, bir bakıyorsunuz ki yanı başınızda, o çilenin içerisinde bir çınar ağacı yetişiyor, evin genci üniversiteye hazırlanıyor. Sultanbeyli yakın zamanda bir dünya kenti olmaya aday. Çocuklarınızı bir dünya kentine yetiştiriyorsunuz. Bu sebeple öğretmenlerimizle, velilerimizle Sultanbeyli'deki eğitim çıtasını yükseltebiliriz. Önümüzdeki sınavlarda Sultanbeyli kendini konuştursun ve Haziran ayında, okullar kapandığındaSultanbeyli'yi otuzuncu sırada değil, çıkabileceği en yüksek noktada görelim. Bütün imkânlarımızla, biz sizin arkanızda dimdik duracağız." dedi. 

Konuşmaların ardından Külünk okul müdürlerinin soruları yanıtlandı ve yeni projeler üzerine konuşuldu.

20.09.2011 09:27 [3003405]

 

 


Yorumlar