Ana Sayfa   Site Haritası

 
 
 
 
Basında Metin Külünk
Sultan Abdülhamit sayesinde hitlerin çakısına sahip oldu


Sultan Abdülhamit'in bir sözünü okudu ve hayatı değişti. Sultanın �Asıl mesleğinin dışında mutlaka başka meşguliyetlerin de olsun.� şeklindeki nasihati Ergin Külünk'ü hatırı sayılır bir koleksiyoncu yaptı. Birbirinden değerli parçaların arasında Adolf Hitler imzalı ça-kı bile var.

Sultan Abdülhamit'in bir sözünü okudu ve hayatı değişti. Abdülhamit Han'ın muhafızına söylediği, �Asıl mesleğinin dışında mutlaka başka meşguliyetlerin de olsun.� nasihati Ergin Külünk'ü hatırı sayılır bir koleksiyoncu yaptı. Tespihten çakıya, kalemden taş plaklara kadar birçok farklı koleksiyona sahip olan Külünk, evinin bir katını müzeye çevirecek kadar zengin bir hazineye sahip. Birbirinden değerli parçaların arasında Adolf Hitler imzalı çakı da var; Abdülhamit'in Musul'daki bir arazisinin orijinal tapu senedi de. �Külünk', siyasetin marka soyadlarından birisi. Ailenin önde gelenlerinden Ergin Külünk, kardeşlerinin aksine siyasetten elini eteğini çekmiş durumda. Yaklaşık 30 yıldır hayranı olduğu Abdülhamit Han'ın izinde yürüyor. Padişaha ait ulaşılabilecek ne kadar Türkçe eser varsa hepsini okuyan Ergin Bey, hayatına yön veren hikayeye de bu kitaplardan birinde rastladı. Selanik'teki Alatini Sarayı'nda sürgün hayatını geçiren 2. Abdülhamit, muhafızına �Askerlikten başka ne iş yapıyorsun?� diye sorar. �Sultanım malum, askerlik bütün vaktimizi alıyor.� cevabını alınca, �Ne kadar meşgul olursanız olun kendinize mutlaka farklı meşguliyet sahaları da bulun.� karşılığını verir. Sultan'ın sözleri Külünk'ün kulaklarına küpe olur. Bu sıralarda arkadaşlarından aldığı birkaç değerli hediyeyle tespih koleksiyonculuğuna merak sarar. İnci, turkuaz, yakut, mercan, bağa, necef, fildişi... Değerli taşlardan oluşan yaklaşık 500 tespihi var şu an. Bunların arasında Abdülhamit Han'ın bir paşasına hediye ettiği rivayet edilen bir tespih de bulunuyor, Vatikan'dan gelen bir papaz tespihi de...

Tespih peşinden çakıyı, kalemi, padişah fermanlarını, beratları, hat, tezhip gibi el sanatlarını ve taş plakları getirir. O zamanlar genç bir inşaat mühendisi olan Ergin Bey, maddi olarak zorlanmaya başlar. Tam bu esnada hayatının geri kalan kısmını etkileyecek yeni bir karar alarak �Sanki Yedim' formülünü uygulamaya başlar. Bu yöntemle Fatih'te bir mescit yaptıran zatı örnek alan Külünk, 20 yıldır kahvaltı ve öğle yemeği yemiyor. Kıyafet harcamalarını da kısan Külünk, �Sanki yedim, sanki giydim� diyerek buralara vereceği parayı koleksiyona ayırıyor. Bu yöntemle 30 yıldır önemli bir birikime sahip olan Ergin Bey, Üsküdar'daki 4 katlı villasının bir katını koleksiyonlarına ayırmış.

Okuduğu kitapların yanı sıra koleksiyonuna katmak için peşinde koştuğu parçalar, aynı zamanda mütevazı bir tarihçi de yapmış Ergin Bey'i. �Bize, kültürümüze ait eski ne görürsem ilgimi çekmeye başladı.� diyen Külünk'ün bu ilgisi koleksiyonlarına yansımış. Bu nedenle vitrindeki �Adalet, uhuvvet, musavaat' damgalı meşhur İttihat-Terakki mührü de şaşırtmıyor insanı, Rauf Orbay'a ait bir sigara tabakası da. Duvarda asılı bulunan Abdülhamit Han'a ait Musul vilayetinde çok büyük bir arazinin orijinal tapu senedi, eski başbakanlardan Adnan Menderes'in şeker fabrikası açılışında defteri imzaladığı kalem, 2. Mahmut, Abdülmecit ve Abdülhamit Han'lara ait ferman ve beratlar, evin ikinci katında tarihi yeniden yaşatıyor. Koleksiyonda bitpazarından alınmış öyle tarihi eşyalar var ki, bir dönem dünyayı titreten Nazi İmparatoru Adolf Hitler'in imzaladığı bir çakının Rize'deki bir kahvehanede Külünk'ün eline geçmesi insanı hayrete düşürüyor. Memleketi Rize'de bulunduğu sırada bitpazarcıların uğradığı bir kahvehaneye giden Külünk, çakıya burada rastlamış ve hemen koleksiyonuna katmış. Sultan'ın kendisi koleksiyondan nasipsiz kalır mı? Abdülhamit Han'a ait birçok orijinal fotoğraf, çakılarla tespihlerin arasındaki duvarlardan bakıyor. Hiçbir yerde yayınlanmamış Abdülhamit portresinin yanı sıra padişahın kapak olduğu 1897 yılına ait Fransız Le Petit Journal dergisinin ve 1905 yılına ait Soleil da Dimanche adlı gazetenin orijinal kapakları koleksiyonu süslüyor.

2. Abdülhamit'in koleksiyoncuya katkısı bu kadarla da sınırlı değil. Evinde bir de küçük marangoz atölyesi var Külünk'ün. Burada türlü türlü tahta sandıklar, kutular, bavullar ve mücevherlikler yapıyor. Kendi tabiriyle "bu da iyi bir marangoz olan Abdülhamit'e öykünme". Peki Abdülhamit Han'a bu kadar düşkünlüğün sebebi ne? Ulu Hakan'ın bir siyasi deha olması bir sebep olsa da Külünk'e göre bu sorunun cevabı net değil. �Belki de genetiktir.� diye cevaplıyor. Şimdilerde Ergin Bey'in kendisi de oğullarına aynı nasihatte bulunuyor. Koleksiyonu ikisi de neyzen olan oğulları Mehmet ve Mustafa devam ettirecek. Bu, Ergin Bey'in koleksiyonculuğu bıraktığı anlamına gelmiyor. Ölünceye kadar devam edeceğini söyleyen Külünk, �Çınaraltı'nda sizi görürsem üzerinizdeki her şeye talip olabilirim.� diye uyarıyor.

Külünk Ailesi, siyasetle aynı kayıkta...

Külünkler siyasetin tanınmış ailelerinden. Özellikle Milli Nizam Partisi (MNP), Milli Selamet Partisi (MSP) ve Refah Partisi (RP) yıllarında Milli Görüş camiasında etkin olan Külünk ailesi, hareketin lideri Necmettin Erbakan'ın yanında yıllarca aktif bir mücadele yaptı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la hem hemşehrilik hem de siyasette uzun yıllara dayanan yol arkadaşlığı, Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti)'nin kuruluşuna harç koyanlar arasına kattı Külünkler'i. Ergin Bey'in kardeşi Nejdet Külünk, Tayyip Erdoğan'ın siyaset tarihçesinin hemen her yaprağında var. Arkadaşlarının tabiriyle �Tayyip Bey'in aynı kayıkta kürek çektiği kişilerden biri� Nejdet Külünk. Geçmiş yıllarda teşkilatın değişik kademelerinde birçok görevlerde bulundular. Küçük kardeşleri Metin Külünk ise aktif olarak AK Parti'de siyaset yapmaya devam ediyor. Kısa süre öncesine kadar teşkilatlardan sorumlu İstanbul il başkan yardımcısı olan Metin Külünk, halen il yönetim kurulu üyesi Külünk kardeşler iş dünyasında da etkili. İnanç Dış Ticaret AŞ adlı bir şirketleri olan kardeşler, Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON)'nin ağır topları arasında. Şirketin yönetim kurulu başkanı olan Ergin Külünk, görünmeyen; ama etkili bir siyasi geçmişi olmasına rağmen şimdilerde siyasete çok uzak.

Sayı: 126
Bölüm: Root
Muhabir: AHMET DÖNMEZ


http://pazar.zaman.com.tr/?bl=1&hn=-2729


Yorumlar