Ana Sayfa   Site Haritası

 
 
 
 
Basında Metin Külünk
METİN KÜLÜNK VE RENGARENK ŞEHİR İSTANBUL


İstanbul İl Başkanlığı İçin Metin Külünk isminin Ak Parti�nin İstanbul�da yeniden yüksek bir ivme yakalayacağı görüşleri oldukça fazla.

Bazı okuyucularım, elektronik posta adresime mailller yazmışlar.

“ Kaç gün geçti, hala yerel seçimleri değerlendiren bir yazı kaleme almıyorsunuz “

Bende fırtınanın dinmesini bekledim.

Sağlam kafayla, okuyucumun kafasını bulandırmadan rahat bir analiz yapmam için biraz zamana ihtiyacım olduğu kanaatinde idim.

                                                                      ***

AK Parti, kurulduğu günden beri hep yükselen bir sürece sahip oldu. Üst üste kazandığı üç seçimde de oylarını yüzde 34'ten 47'ye kadar yükseltti. 29 Mart seçimlerinde geleneğin tersine döneceği beklenmiyordu.

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın koyduğu hedef; il genel meclisinde yüzde 47, belediye seçimlerinde de yüzde 42 idi. Erdoğan, çıtayı yüksek tuttuğu için CHP ve MHP'nin toplamı kadar oy almasına rağmen oylardaki düşüş AK Partililerin moralini bozdu. Başbakan Erdoğan da seçim sonuçlarını değerlendirirken kamuoyunu yanıltmadı; açık konuştu. Sonuçların kendileri için bir mesaj anlamına geldiğini ve bu mesajı aldıklarını vurguladı. Başarıyı ve başarısızlığı masaya yatıracaklarını söyledi. Sonuçların kendini tatmin etmediğini de rahatlıkla söyleyebildi. Bir durum muhasebesi yapacaklarını güçlü bir şekilde ifade ederken, parti içine de gözdağı verdi. Şimdi herkes Erdoğan'ın yapacağı hamlelerin boyutunu anlamaya çalışıyor.

                                                                      ***

İstanbul genelinde 10 ilçede yapılacak olan ilçe kongrelerinden  sonra Haziran ayında yapılacak olan İstanbul İl Başkanlığı seçimlerinde büyük değişimlerin olacağına inanıyorum. Mevcut başkan Aziz Babuşcu’nun, görev aldığı dönemde Ak Parti’nin düşüş  göstermesi bu değişimin olacağını açıkça gösteriyor. Başkanlık için Aziz Babuşcu’nun yanı sıra daha önce İl Teşkilat Başkanlığı  yapmış olan Metin Külünk’ün ismi yoğun şekilde kulislerde konuşuluyor.

                                                                     ***

İstanbul İl Başkanlığı İçin Metin Külünk isminin Ak Parti’nin İstanbul’da  yeniden yüksek bir ivme yakalayacağı görüşleri oldukça fazla.

Hatta CHP Teşkilatında dahi Metin Külünk ismi, büyük bir çekingenlikle telaffuz ediliyor.

CHP İstanbul İl Başkanlığına tekrardan Gürsel Tekin’in getirilmesi ve 29 mart seçimlerinde partinin oylarını yükseltmesi, Gürsel Tekin’in gücünü arttırdı.

CHP’nin elinde bulundurduğu mevcut belediyeleri koruması ve yeni birkaç belediyenin de kazanılması, Gürsel Tekin’in CHP için ne kadar önemli olduğunu birkez daha gösterdi.

İstanbul’da CHP’nin oylarını yükseltmesi ve Ak Parti’nin düşüş yaşaması , daha güçlü bir yönetim göreve gelmesi anlamını taşıyor. Bu anlamda Metin Külünk, Ak Parti’nin İstanbul’da tekrar yükselişe geçmesini sağlayacak en doğru isimdir.

                                                                            ***

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a yakınlığı ile bilinen Külünk, her zaman İstanbul’a hizmet için çalışan çok önemli bir siyaset adamıdır. Haziran ayında yapılacak kongrede büyük bir ihtimalle İstanbul İl Başkanlığı görevini devralacak.

                                                                             ***

Uzun yıllardan beri halkın içinde olan, salon siyasetinden çok  halkla iç içe halkın Gönül Adamı olan Metin Külünk yeni dönemde İstanbul’a en iyi şekilde hizmet edeceğine inanıyorum.

Metin Külünk'ün İstnanbul'la ilgili düşüncelerini de okuyunca zaman kaybetmeden AK Parti'nin Külünk'ü il başkanlığında değerlendirmesi gerektiğini düşünmekteyim.

 

Külünk'ün İstanbul ile ilgili düşüncelerini merak ediyorsanız Rengarenk Şehir İstanbul adlı kitabına bir gözatmanızı öneririz. Eminim ki o zaman siz de bana hak vereceksiniz.

Saygılarımla…

Ferdi TÜRK

23 / 04 / 2009

İstanbul Times

Yorumlar